Wirtualizacja Aplikacji
System wirtualizacji i dystrybucji oprogramowania
Jednym z trudniejszych i najbardziej pracochłonnych zadań jakie stoją przed działami odpowiedzialnymi za utrzymanie infrastruktury informatycznej jest dbanie o dystrybucję oprogramowania na końcówki klienckie i jego utrzymanie - aktualizacja do bieżących wersji bądź zarządzanie wersjami. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku organizacji, które posiadają dużą liczbę stanowisk komputerowych oraz wykorzystują szeroką gamę aplikacji, często drogich. W takim przypadku problematyczne jest chociażby udostępnianie wybranych narzędzi na tych stanowiskach w których są one w danym momencie potrzebne. Modelowym przykładem są chociażby szkoły czy uczelnie wyższe, które posiadają wiele pracowni komputerowych i wykorzystują w ramach procesu dydaktycznego szereg komercyjnych aplikacji specjalistycznych. Wirtualizacja aplikacji i odseparowanie jej od środowiska systemu fizycznego komputera powoduje że zarządzanie oprogramowaniem użytkowym staje się analogiczne jak w modelu SaaS - używam tam gdzie potrzebuję!
Działanie systemu
● Aplikacja nie jest instalowana na fizycznym komputerze a dostarczana do niego w postaci zwirtualizowanej paczki, uruchamianej z wykorzystaniem dostarczonego przez nas klienta. Na stacjach roboczych wystarczy zainstalować tylko aplikację kliencką systemu - reszta odbywa się w sposób transparentny dla użytkownika.
●Możliwe staje się kontrolowanie liczby zarówno zainstalowanych instancji określonej aplikacji/licencji jak i uruchomionych w danym czasie.
●System posiada moduł planowania i rezerwacji oprogramowania. Sami użytkownicy mogą korzystać z posiadanego przez firmę/instytucję oprogramowania jak z biblioteki: z poziomu klienta wybierają oprogramowanie z którego chcą korzystać i w sposób nie angażujący użytkownika w ciągu chwil aplikacja dostarczana jest na ich stanowisko pracy. Istnieje również możliwość odgórnego planowania rezerwacji oprogramowania przez administratora.
● Dzięki naszemu rozwiązaniu możliwe jest udostępnianie licencjonowanego oprogramowania pracownikom, uczniom czy studentom do wykorzystania na prywatnych komputerach, bez konieczności przekazywania instalatorów, kluczy licencyjnych itp. Z jednoczesną kontrolą liczny licencji!
● Zarządzanie wersjami oprogramowanie staje się proste - wystarczy przygotować paczkę nowej/alternatywnej wersji oprogramowania i udostępnić ją w repozytorium - od tego momentu staje się ona dostępna dla użytkowników. Możliwe jest również posiadanie w repozytorium wielu wersji tych samych narzędzi - użytkownik sam wybiera z której wersji chce skorzystać, a jej zmiana nie wymaga manualnego odinstalowywania i ponownej instalacji.
Korzyści
● Obniżenie kosztów zarządzania infrastrukturą - znaczne ograniczenie czynności wykonywanych manualnie przez działu wsparcia IT, związanych z procesem instalacji i aktualizacji oprogramowania.
● Obniżenie kosztów posiadanego oprogramowania - Czy na pewno potrzebne jest 10 licencji dla pracowników korzystających ze specjalistycznego oprogramowania okazjonalnie? Bardzo prawdopodobne jest, że przy odpowiednio elastycznym systemie dystrybucji oprogramowania wystarczą np. 2 albo 3.
● Oprogramowanie jest używane tylko w takiej liczbie licencji, jaka jest posiadana - bez łamania postanowień licencyjnych.
● W dniu dzisiejszym, gdy praca i nauka zdalna stała się tak istotna, dajemy możliwość pracy z wykorzystaniem firmowego/szkolnego oprogramowania z dowolnego miejsca i na dowolnym sprzęcie.